Stomatologia: zbędny luksus czy dbałość o zdrowie?

Układ zębowy w jamie ustnej to wbrew pozorom niezwykle ważna i istotna część ludzkiego organizmu, która odpowiada w całości lub bierze współudział w wielu procesach. Przede wszystkim odpowiada za kwestie estetyczne – szczerbate zęby nigdy nie wyglądają elegancko, szczególnie podczas uśmiechu – ale również zdrowotne i funkcjonalne. Prawidłowo unormowany zgryz zapobiega większości przypadków chrapania i bezdechu sennego; ukształtowanie zgryzu ma również bezpośredni wpływ na naszą wymowę, seplenienie czy niewyraźne wypowiadanie poszczególnych zgłosek. Luksus dla wybranych? Z zasady do dentysty chodzimy w dwóch przypadkach: kiedy bolą nas zęby lub, aby poprawić jakiś mankament w naszym wyglądzie. Sami dentyści przyznają, że z roku na rok tych drugich przypadków jest coraz więcej, a na dodatek niejeden stomatolog w Zielonej Górze przyznaje, że stanowią oni zdecydowaną większość jego pacjentów.

Jakie są najpopularniejsze usługi z grupy zabiegów estetycznych, które można wykonać w gabinecie dentystycznym w Zielonej Górze? Przede wszystkim wybielanie zębów i piaskowanie, czyli poprawa płytki nazębnej zniszczonej przez lata – paleniem papierosów, zażywaniem tytoniu, niezdrowym jedzeniem (osadzanie się tłuszczu na zębach) i niewprawnym szczotkowaniem albo wręcz w ogóle brakiem mycia zębów. Oczywiście większość tych zabiegów z powodzeniem można wykonać w gabinecie medycyny estetycznej, jednak często się zdarza, że z takimi gabinetami współpracują właśnie sami dentyści, świadcząc usługi z wyżej wymienionego zakresu.

Dbałość o zdrowie? Z drugiej strony wciąż głównym zadaniem, jakie ma przed sobą każdy jeden dentysta z Zielonej Góry, jest oczywiście leczenie zębów oraz prowadzenie akcji profilaktycznych. O ile samo leczenie jest już gaszeniem pożaru, czyszczeniem zębów z próchnicy, przeprowadzeniem skomplikowanych zabiegów kanałowych czy popularnym borowaniem, o tyle profilaktyka wciąż jest wyjątkowo niedoceniana. Wiemy, że zęby należy myć, a pasta powinna być dobrana w taki sposób, aby działała również na wrażliwe dziąsła – ale mało kiedy mówimy o innych elementach dbałości o zdrowie. Nici dentystyczne czy płyny do płukania jamy ustnej nadal są w Polsce mało popularne. Tak samo jest w przypadku szczoteczek do zębów – większość Polaków nie wie, jak powinno się ją prawidłowo dobrać, z jakim włosiem wybierać, ani tym bardziej… jakimi ruchami najlepiej myć zęby i od której strony jamy ustnej zaczynać szczotkowanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>